HIT: teoretyczne i techniczne warsztaty historii mówionej

Stowarzyszenie Arteria organizuje w Gdańsku warsztaty, które odbędą się w weekend 28.02-01.03 w Instytucie Kultury Miejskiej, który jest partnerem projektu "Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów". Zajęcia będą dotyczyć herstorii, czyli historii z kobiecej perspektywy a także historii mówionej – zbieraniu wywiadów narracyjnych. Trzeci z warsztatów (to HIT! dla naszych dziennikarzy) poświęcony będzie technicznym aspektom nagrywania wywiadów.


Spotkania pozwolą zdobyć wiedzę oraz praktykę niezbędną do zbierania wywiadów na potrzeby słuchowisk, archiwum cyfrowego oraz aplikacji mobilnej, które będą tworzone w trakcie projektu. Zobacz więcej:http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/1416128.html

 

Spotkania pozwolą zdobyć wiedzę oraz praktykę niezbędną do zbierania wywiadów na potrzeby słuchowisk, archiwum cyfrowego oraz aplikacji mobilnej, które będą tworzone w trakcie projektu.

Wprowadzenie do historii mówionej
Warsztat będzie się opierał na doświadczeniach dwóch edycji projektu "Stocznia jest kobietą..." i skupiał na praktycznych aspektach prowadzenia wywiadów narracyjnych. Porozmawiamy o tym, czym jest historia mówiona. Jakie wyzwania stoją przed osobami przygotowującymi się do prowadzenia rozmów. Z jakimi dylematami etycznymi możemy się spotkać?
Spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące kwestii praktycznych: w jaki sposób szukać rozmówców, jak nawiązywać z nimi kontakt, jak przygotować się do wywiadu, jak i jakie pytania zadawać. Podczas warsztatów przedstawione zostaną zasady prowadzenia wywiadów w ramach projektu.
Prowadząca:
Anna Miler – koordynatorka kolejnych edycji projektu "Stocznia jest kobietą...", kulturoznawczyni i politolożka, animatorka kultury. Doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich UG. Współautorka audioprzewodnika po terenach postoczniowych oraz słuchowisk o pracy w Stoczni Gdańskiej.

_________________________________________________

Warsztat herstoryczny
"Podczas spotkania wspólnie zastanowimy się nad tym, czym jest herstoria czyli historia kobiet i czym rożni się od historii, której uczono w szkołach. Powspominamy wspólnie i porozmawiamy o naszych przodkiniach i ważnych bliskich nam kobietach. Zastanowimy się też jak idea herstorii wybrzmiewa w projekcie „Stocznia jest kobietą”: co już wiemy o dziejach kobiet na Stoczni i co jeszcze badamy" – Barbara Borowiak, prowadząca warsztaty.
Prowadząca:
Barbara Borowiak - trenerka równościowa i antydyskryminacyjna. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza, doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich UG.
Członkini grupy społecznej Metropolitanka, twórczyni herstorycznej trasy śladami robotnic po Stoczni gdańskiej.

_________________________________________________

Wprowadzenie do nagrywania dźwięku na potrzeby realizacji wywiadów radiowych i telewizyjnych

Podczas warsztatu uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się czym jest dźwięk, zrozumieją jego naturę i podstawowe zasady propagacji. Poznają historię akustyki jako nauki służącej człowiekowi dla szerzenia kultury, celebracji sztuki i uświęcenia miejsc kultu. Po uzyskaniu podstawowej wiedzy z akustyki nauczą się obsługiwać rejestratory cyfrowe i mikrofony wokalne – jak łączyć je kablami i pozyskiwać z nich dane. Dowiedzą się jak wyszukiwać miejsc idealnych do prowadzenia wywiadów i jak rozmawiać z rozmówcą aby nie rejestrować podczas wywiadu swoich wypowiedzi.

Prowadzący:
Maciej Tęgi – ukończył studia na kierunku “Akustyka” ze specjalizacją “Reżyseria dźwięku” w Instytucie Akustyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stworzył ścieżki dźwiękowe do kilkuset reklam i filmów promocyjnych. Jest także autorem lub współautorem ścieżek dźwiękowych do kilkunastu krótkometrażowych filmów animowanych i filmów fabularnych. Jego główną specjalnością jest montaż efektów specjalnych i montaż kwestii dialogowych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i wykształceniu kierunkowemu udaje mu się łączyć realizację swoich marzeń w codziennej pracy. W 2013 roku zrealizował (zmontował i udźwiękowił) audioprzewodnik pt. „Stocznia jest kobietą”, a w 2014 dwa słuchowiska - "Wodowanie statków w Stoczni Gdańskiej" i "Zawody kobiet - część pierwsza".

28.02.2015 (sobota)
Warsztaty "Wprowadzenie do historii mówionej"
godzina: 10:00-13:00przerwa

Warsztaty herstoryczne
godzina 13:30-16:30

1.03.2015 (niedziela)
Nagrywanie dźwięku
10:00-13:00

Miejsce warsztatów: Instytut Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40)

Zgłoszenia: do 22.02.2015

Można zgłaszać się na cały blok warsztatów lub na pojedyncze warsztaty.

Prosimy o odesłanie wypełnionego formularza na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczenie go do Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (Instytut czynny jest w godzinach pon-pt. 9-18.00, w weekendy 12.00-16.00) do 22.02.2015 roku.

W przypadku osobistego dostarczenia formularza do Instytutu Kultury Miejskiej prosimy zostawić go na nazwisko Anna Urbańczyk.

Potwierdzenie uczestnictwa wybrane osoby otrzymają mailowo lub telefonicznie 23.02.2015 roku.

Więcej informacji o projekcie "Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów": www.art-eria.pl

Organizator: Stowarzyszenie Arteria

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)

Projekt „Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.