Chopin dla Dzieci w Krakowie.

Po ogromnym sukcesie koncertu noworocznego dla dzieci, inaugurującego cykl „Sinfonietka”, już 8 lutego o godz. 17:00 odbędzie się  w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy ul. Marii Konopnickiej 26 w Krakowie, na kolejny koncert tego cyklu pod tytułem:„Impreza u Frycka!” Będzie to interaktywny i interdyscyplinarny Dziecięcy Koncert Chopinowski z okazji zbliżającej się 205. rocznicyurodzin Fryderyka Chopina. Taniec, śpiew, rysowanie, rozstrajanie fortepianu, a przede wszystkim wspaniała zabawa z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Sinfonietty Cracovii i młodej, wybitnej pianistki Rozalii Kierc – to główne atrakcje tego wydarzenia. SINFONIETKA jest inicjatywą świetnego zespołu krakowskiego SINFONIETTA, który właśnie obchodził 20-lecie swojego istnienia. Zobacz: http://sinfonietta.pl/

 

Solistka organizowanego dla dzieci koncertu Rozalia Kierc właśnie w dniu 8 lutego będzie obchodziła swoje 15 urodziny.  

Z wielką radością dopisujemy ją do naszej nieformalnej i otwartej listy liderów  CrEuro - Kreatywny Europejczyk wyróżniających się jako MŁODZI KREATYWNI i POZYTYWNI. 

Rozalia Kierc urodzona w 1999 r. we Wrocławiu jest uczennicą International High School of Wroclaw oraz PSM II st. im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie w klasie fortepianu prof. Stefana Wojtasa.

Stypendystka programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego MŁODA POLSKA 2014 oraz nieprzerwanie od 2008 r. PREZYDENTA WROCŁAWIA W DZIEDZINIE KULTURY I SZTUKI. Od pięciu lat stypendystka KRAJOWEGO FUNDUSZU NA RZECZ DZIECI oraz KIWANIS KLUB WRATISLAVIA. Od 2011 r. należy do grona stypendystów Fundacji Pro Musica Bona w Krakowie. Jest kilkukrotną laureatką Konkursu Stypendialnego ZDOLNY ŚLĄSK. W 2013 r. objęta opieką Fundacji BZ WBK, w 2014 r. także stypendystka Rady Powiatu Wrocławskiego.
 
Rozalia jest laureatką międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych, na których zdobyła kilkanaście pierwszych nagród, nagrody specjalne oraz Grand Prix. Najważniejsze sukcesy odniosła w Sanoku (2014,
2013), Monachium (2013,2012), Gstaad (2013), Nicei (2012), Wiedniu (2011), Łomiankach (2011), Budapeszcie (2010), Usti nad Łabą (2010), Warszawie (2010), Głubczycach (2009), Goerlitz (2009-2012), Szafarni (2008) oraz na ogólnopolskim konkursie kompozytorskim (2012). Program, nad którym pracuje, to utwory mistrzowskiej estrady pianistycznej, a ich realizacja ukazuje wielką indywidualność artystyczną.
 
Od 8 roku życia występuje w kraju i za granicą, często bierze udział w koncertach charytatywnych na rzecz dzieci, jej występy towarzyszą wernisażom, sympozjom i konferencjom naukowym. Wielokrotnie występowała z B. Kiercem – poetą, aktorem i reżyserem teatralnym – podczas wieczorów poetyckich, Salonów poezji i Rodzinnych spotkań artystycznych. Klub Kiwanis Wratislavia – którego patronatem Rozalia została objęta, gdy prof. G. Pstrokońska-Nawratil skomponowała dla niej tryptyk muzyczny Muszelki – zaprosił ją wraz z dziadkiem do udziału w projekcie Wrażliwi na młody talent. Koncertowi TAKIE KORALKI NA NITKĘ ROZALKI towarzyszyła aukcja dzieł sztuki artystów wrocławskich.
 

Była aktywnym uczestnikiem mistrzowskich kursów pianistycznych w kraju i za granicą, uczestnikiem VI, VIII i IX
Międzynarodowego Forum Pianistycznego BIESZCZADY BEZ GRANIC, na którym w 2014 r. otrzymała siedem nagród, w tym
najważniejsze wyróżnienie Forum – Złoty Parnas 2014.
 

Jej zainteresowania obejmują rozległe rejony związane z twórczością artystyczną, począwszy od wirtuozerii instrumentalnej poprzez muzykę dawną i operę barokową, muzykę współczesną i jazz, do improwizacji oraz prób własnej kompozycji. Pierwszą Miniaturę na fortepian napisała w wieku 8 lat, następnie powstał cykl Four seasons
i nagrodzona toccaresca. Rozalia z zamiłowaniem czyta książki, pisze wiersze, fotografuje, zajmuje się grafiką komputerową i uwielbia filmy Woody`ego Allena. Jest niezwykle twórczą, dojrzewającą osobowością artystyczną i bardzo lubi koncertować.
 

Zadebiutowała z orkiestrą w wieku 10 lat na II Festiwalu Młodych Pianistów Premia Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. W 2012 r. wystąpiła w Nicei z ORCHESTRE CANNES PROVENCE COTE D`AZUR pod batutą Ph. Bendera z koncertem A-dur KV 488 W. A. Mozarta w finale Concours International de Piano Nice Cote d’Azur i od tego czasu jest zapraszana jako solistka do wykonań koncertów fortepianowych. W 2013 r. pod patronatem Ambasady RP w Bernie zaprezentowała koncert Mozarta podczas VII edycji New Year Music Festival in Gstaad w Szwajcarii. Współpracowała z Krakowską Orkiestrą Kameralną pod. dyr. St. Krawczyńskiego oraz Lwowską Orkiestrą Kameralną Akademia pod dyr. I. Pylatyuka, wykonując koncerty J. S. Bacha i W. A. Mozarta m.in. w Krakowie, Kielcach oraz podczas gali finałowej VIII i IX MFP Bieszczady bez granic, gdzie dwukrotnie przyznano jej nagrodę publiczności.
 
W 2013 r. zaprezentowała w Pałacu Nymphenburg w Monachium – na zaproszenie Ambasady RP w Berlinie – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina z udziałem kwartetu smyczkowego. W 2014 r. koncert F. Chopina w kameralnej wersji wykonała podczas Międzynarodowego Festiwalu IX Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie oraz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Ostatnio wystąpiła z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyr. P. Sułkowskiego, z recitalem we Lwowie, w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, Teatrze Polskim im. A. Szyfmana i Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie, w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz podczas VII edycji Festiwalu Muzycznego Barbakan 2014 w Krakowie.
 
Jako solistka uczestniczyła z Młodą Polską Filharmonią pod dyr. A. Klocka – dyr. artystycznego orkiestry –
w jesiennej trasie koncertowej 2013, którą zainaugurował koncert w Filharmonii Kaliskiej podczas Międzynarodowego Festiwalu AMBER ROAD FESTIVAL. Kolejne odbyły się w Filharmonii Częstochowskiej, w Filharmonii Krakowskiej oraz finałowy koncert w Studio Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie.