Relacja z Koncertu Muzyki Filmowej Jana A.P. Kaczmarka / Ksawery Tyzo

5 Sierpnia w ramach Energa Sopot Classic, VI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego pod dyrekcją artystyczną Wojciecha Rajskiego, odbył się koncert muzyki filmowej skomponowanej na przestrzeni ostatnich 15 lat przez Jana A.P. Kaczmarka. Wyróżniony Nagrodą Akademii Filmowej (Oscarem) kompozytor, specjalnie z okazji tego wydarzenia przybył do nadmorskiego Trójmiasta z Los Angeles, w którym mieszka i pracuje.

O godzinie 20:00 na Tarasach przy Aquaparku w Sopocie Cezary Nelkowski ceremonialnie zainaugurował widowisko. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych widzowie przybyli tłumnie. Lekko uderzający o podłoże deszcz, który uprzednio spłynął po materiałowym dachu konstrukcji, dodawał niekiedy niepowtarzalnego wyrazu przemieniającym się w dźwięk nutom.

Muzyka wykonywana przez zdolnych artystów z Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrygenturą profesora Rajskiego dzięki świetnym umiejętnościom operatorów kamer stawała się naprzemiennie centrum uwagi i tłem do wyświetlanych na telebimie scen z produkcji, w których odbiór emocjonalny wzmocniły dzieła napisane przez A.P. Kaczmarka.

Co kilka utworów Jan A.P. Kaczmarek wszedłszy na scenę opowiadał o przygodach, jakie spotkały go w Holywood. Z dystansem mówił o polskim i europejskim filmie jakoby ten zaczynał się źle, a kończył jeszcze gorzej. Niespotykaną szczerością, prostolinijnością, dystansem do siebie i swoich dokonań do łez rozbawiał publiczność, która najwyraźniej znudzona wszechogarniającym patosem, podczas przerwy w koncercie hurmem prosiła go o autograf lub wspólne zdjęcie.

Orkiestra odegrała piosenki m.in. z takich filmów jak "Trzecia Bitwa", "Wieczór", "Spotkanie", "Bracia Karamazow", "Mój przyjaciel Hachiko", "Wojna i pokój", "Niewierna" czy "Marzyciel". Na samym końcu audiencja miała możliwość wysłuchać interpretacji Kaczmarka "Koncertu Jankiela", słynnego „Koncertu nad Koncertami” opisanego w polskim eposie narodowym „Pan Tadeusz” autorstwa Adama Mickiewicza. Tą sposobność umożliwił przyjazd do Sopotu dwóch wybitnych białoruskich cymbalistek: Tatsiany Krasnobayevy i Eleny Degtarievy, które z pasją i przyjęciem wprawiały w niezauważalne dla oka drgania strun instrumentów.

Po naradzie wśród członków orkiestry i wiwacie publiczności, ta ponadplanowo została uraczona powtórnie wykonaną muzyką nagrodzoną Oscarem za film „Marzyciel”. Zgromadzona na koncercie zbiorowość z Polski i z zagranicy owacjami okazała atencję wszystkim osobom, które zadbały o każdy detal wydarzenia, a przede wszystkim maestro Rajskiemu i gościowi specjalnemu, Janowi A.P. Kaczmarkowi.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes