"Niezgodna" Veronicy Roth - recenzja książki / Justyna Luszyńska

 

            Od początku byłam wrogo nastawiona do tej książki, wierząc, że jest plagiatem „Igrzysk śmierci”. Jakby na to nie spojrzeć, część motywów się zgadza. Znów mamy do czynienia z wyjątkową dziewczyną, która „ma jaja”, jest wyjątkowa, a wszyscy wokół chcą ją za to zabić. Mamy też ustrój podzielony na pięć frakcji: Altruizm, Serdeczność, Erudycję, Prawość i Nieustraszoność. Każda szesnastoletnia osoba na Ceremonii Przydziału musi wybrać frakcję, do której chce przynależeć. Główna bohaterka opuszcza rodzinny Altruizm i wstępuje do Nieustraszonych, którzy są totalnym przeciwieństwem jej rodzimych stron. Tris musi przejść przez niemożliwie trudne szkolenie, nauczyć się odróżniać przyjaciół od wrogów, a nawet dowiedzieć się jak panować nad własnym strachem. Jest jednak coś, co nie daje jej spokoju. To sekret, który musi pozostać niewypowiedziany, w przeciwnym razie jej życiu będzie zagrażać śmiertelne niebezpieczeństwo.
            Myślę, że chociaż „Niezgodna” jest w pewnym stopniu podobna do „Igrzysk śmierci”, to jednak Veronica Roth poszła w nieco inną stronę, pisząc historię Tris. Starała się upodobnić główną bohaterkę do Katniss ze wspomnianej wcześniej trylogii, ale myślę, że jej to nie wyszło. Katniss nie należała do sympatycznych i milusich, ale Tris wydaje się chwilami wręcz gburowata. Nie potrafiłam jej polubić, drażniły mnie jej czyny, a nawet i myśli. Nie mogę jednak nie wspomnieć o wielkim plusie, którym jest brak trójkątów miłosnych! Wątek miłosny jest naprawdę subtelny, naturalny i wręcz przyjemny.
            To straszne, ale nie potrafię napisać nic więcej o tej pozycji, chociaż skończyłam ją czytać całkiem niedawno. Jest to książka przygodowa, w której coś się cały czas dzieje i choć główna bohaterka jest specyficzna, innych da się lubić. Drugi raz bym tej trylogii na pewno nie przeczytała, ale z pewnością ją zakończę.

Tytuł: Niezgodna
Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Amber
Tłumaczenie: Daniel Zych
Liczba stron: 351

Free Joomla! templates by AgeThemes