Tatiana de Rosnay ” Klucz Sarah ” – dla fanów wojennych klimatów / Justyna Luszyńska

 

            Staram się unikać książek czy filmów, których akcja toczy się w czasach wojny. Nie dlatego, ponieważ ich nie lubię, wręcz przeciwnie, zawsze wzbudzają moje zainteresowanie. Problemem jest to, że strasznie mnie dotykają i potem trudno jest mi wrócić do porządku dziennego. A jednak sięgnęłam po „Klucz Sarah” autorstwa Tatiany de Rosnay, choć trafiłam na tę książkę zupełnie przypadkowo i na jej kupno zdecydowałam się tylko ze względu na opis fabuły, który ogromnie nie zaciekawił.
            Akcja książki dotyczy głównie aresztowań Żydów na terenie Francji, przewożonych następnie do obozów koncentracyjnych. Czytelnik znajduje się w posiadaniu dwóch historii – jedną, mającą miejsce w 1942 roku i drugą, której akcja toczy się w roku 2002. Lipiec 1942 jest datą, która powinna kojarzyć się z czymś okrutnym. W tym miesiącu doszło bowiem do masowych aresztowań francuskich Żydów, którzy byli wyprowadzani ze swoich mieszkań i mieli już do nich nigdy nie powrócić. Dziesięcioletnia Sarah i jej rodzice również zostają obudzeni przez policjanta w środku nocy. Zbierają najpotrzebniejsze rzeczy, mając nadzieję, że niedługo wrócą. Sarah robi coś jeszcze. Ukrywa swojego młodszego braciszka w skrytce w szafie, zamyka ją na klucz i obiecuje mu, że po niego wróci. Jej podróż rozpoczyna się w na stadionie kolarskim, w którym przetrzymywani są wszyscy przed transportem do Auschwitz. Dziewczynka z niego ucieka i zaczyna walkę o przetrwanie. Nie tylko swoje, ale również brata, uwięzionego w małej skrytce z butelką wody.
            Oprócz historii Sarah, mamy również do czynienia z Julia Jarmond, amerykańską dziennikarką, mieszkającą od lat w Paryżu. Julia musi przygotować artykuł, dotyczący aresztowań z 16 i 17 lipca 1942 roku. Przypadkiem trafia na historię rodziny Starzyńskich, którzy dziwnym trafem losu okazują się być mocno związani z jej własną rodziną. Kobieta zaczyna dochodzić prawdy , zbierając informacje na ich temat, a w szczególności na temat dziewczynki o imieniu Sarah. Chce dowiedzieć się czy przeżyła wojnę, a jeśli tak, to co się z nią stało?
            Jest to poruszająca historia o siostrzanej miłości, która poza tym, iż jest niezmiernie ciekawa, to uczy. Uczy, ponieważ uświadamia czytelnika i dostarcza informacji odnośnie historii, o której mnie osobiście nikt nie uczył i nie miałam nawet pojęcia, iż takie wydarzenia miały miejsce w przeszłości. Książka trzyma w napięciu, jest pełna tajemnic, które chciałoby się od razu poznać i ze względu na to, czyta się ją błyskawicznie z jak największą przyjemnością. Jeżeli ktoś lubi taką tematykę książek, polecam. Myślę, że nie będzie zawiedziony.

Tytuł: Klucz Sarah
Autor: Tatiana de Rosnay
Tłumaczenie: Maciej Sulmicki
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 367

Więcej recenzji na mojej stronie: http://ajednak.eu

Free Joomla! templates by AgeThemes