W depresji moda / Agata Walkusz

 

Ostatnio zauważyłam w Internecie pewien nietypowy zwyczaj. Mianowicie jest to swego rodzaju moda na publikowanie nasiąkniętych melancholią tekstów, cytatów i zdjęć. Zazwyczaj mówią one o samotności, o tym, jak to nawet wśród ludzi można czuć się opuszczonym przez wszystkich. Coraz częściej zamiast zabawnych memów widzimy nasiąknięte smutkiem wyznania. O miłości, tej niespełnionej, tragicznej, skończonej. O zrozumieniu, a właściwie jego braku. O przeszłości, niezmiennej i męczącej. O wspomnieniach, które nie pozwalają spać w nocy. O różnicach, będących niczym innym jak tylko powodem do smutku.  Całe to podejście jest iście depresyjnym sposobem myślenia, nie sądzicie? A myślicie, że wszyscy z nich są chorzy i nie potrafią sobie poradzić z problemami? Cóż, część na pewno. Ale niektórzy z nich to po prostu ludzie znajdujący się w chwilowym „dołku emocjonalnym”, który jest naturalny i czasami spowodowany tylko deszczem za oknem…

Czy naprawdę depresja staje się modna? Nawet nie tyle sama depresja, co jej objawy, nastroje. Udawanie jej. Bo nie każdy, kto ma chwile słabości, ma takie chorobowe problemy, które są przerażające. A jednak tak wiele nastolatków mówi, że ma depresję, zazwyczaj nie mając pojęcia, z czym ona się wiąże. Jednak problem ten, ta moda, wydaje się obecnie jedynie nasilać, ze względu na Internet. Wcześniej ten problem też istniał, chociaż nie na taką skalę. Dlaczego? Bo tego typu posty i obrazki mają większe „wzięcie” od tych optymistycznych. Wydają się bardziej prawdziwe.

Na koniec przytoczę fragment utworu Myslovitz z końca ubiegłego wieku, kiedy to Internet nie był tak popularny (lecz problem też istniał). Oto „Bunt Szesnastolatki”. Myślę, że nie mogłabym znaleźć lepszego podsumowania mojego tekstu:

 

„Ona mówi, że kocha jego
Tylko jego, żadnego innego
On jej nie wierzy a ona płacze
I z parteru na trawnik skacze

Powiedzmy, że masz szesnaście lat
Czarny przed tobą otwiera się świat
Więc robisz pokaz swojej depresji
Dobrzy sąsiedzi cię z trawy podnieśli

Jeśli mnie nie chcesz ja ci pokażę
Jestem jedyna na tym obszarze
Podetnę żyły, odkręcę gaz
Ratujcie kochani kolejny raz”.

Free Joomla! templates by AgeThemes