Życie nie ma zamiaru spełniać naszych oczekiwań / Justyna Luszyńska

 

             Jako mała dziewczyna przysłuchiwałam się rozmowom rodziców dotyczących wszelkich problemów finansowych i zastanawiałam się jak oni w ogóle mogli do tego dopuścić? Ja, jako doświadczona przez życie siedmiolatka bardzo się im dziwiłam i wiedziałam jedno - JA NIGDY NIE BĘDĘ MIAŁA TAKICH PROBLEMÓW. A dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ja miałam plan. Ów plan również był prosty – skończyć szkołę, iść na studia, znaleźć pracę, gdzie będą mi dużo płacić i być bogatą. Konsekwentnie go realizowałam (realizuję), ale w liceum pojawiły się wątpliwości. Dokładnie w momencie, kiedy mieliśmy zdecydować jakie przedmioty będziemy zdawać na maturze, żeby potem dostać się na wymarzone studia. Problem polegał na tym, że nie miałam wymarzonej uczelni i okazało się, że w niczym nie byłam dobra.  Gdyby była rubryczka z napisem „ przedmioty, które pomogą ci zdobyć bogactwo” może bym ją zakreśliła, ale też nie na pewno.
            Życie udowadnia mi, że ma moje plany w głębokim poważaniu non stop. Jeśli zaplanuje idealną randkę – kłócę się z chłopakiem. Chcę się spotkać z przyjaciółkami – dostaję okresu i albo zostaję w domu, albo pod wpływem silnych środków przeciwbólowych wychodzę z domu i wcale nie bawię się dobrze. Moglibyśmy bawić się tę wyliczankę bez końca. Jeśli coś mi się uda to albo Życie akurat mrugnie, albo jest to coś niezaplanowanego. A kiedyś nie rozumiałam, kiedy ludzie patrzyli na mnie z politowaniem i mówili, że plany mają w zwyczaju nie wypalać.
            Jest jednak pewna tajemnica, która się za tym wszystkim kryje. Ułożyłam perfekcyjny plan, tyle że niewiele zrobiłam, by go zrealizować. Tak samo jak w sytuacjach, kiedy planuję dietę. Kartki zostają zapełnione daniami, które mogę jeść, godzinami posiłków… Śniadanie 9.30, obiad 13.00, podwieczorek 17.00. Tylko powiedzcie mi, co z tego skoro wstanę o 11? Co próbuję powiedzieć? Jeśli chcemy cokolwiek od Życia dostać nie możemy go o to prosić. Mleko samo nie przyniesie się ze sklepu. Trzeba ruszyć tyłek i je kupić. Wszystko, co chcemy jest w zasięgu naszej ręki. To my robimy sobie wymówki. Płaczemy, że nie możemy iść na medycynę, ale w takim razie czemu nie pracowaliśmy tak ciężko jak ten chłopak, który ukończył szkołę z wyróżnieniem? Zazdrościmy koleżance posady w pracy, ale nie porozmawiamy z szefem o awansie. Lepiej, żeby on sam nam go zaproponował. Narzekamy, że nie mamy kontaktu z dziećmi, ale nie chce nam się zwyczajnie z nimi usiąść i porozmawiać. Jesteśmy leniwi, czasem po prostu zbyt bardzo boimy się porażki. Marzymy o wygranej na loterii, ale nie kupujemy losów.
            Żyjemy na średnim poziomie, nie zdając sobie sprawy, że moglibyśmy rozwinąć skrzydła. Oczywiście absolutnie nie mówię o sytuacjach, które są od nas niezależne. Jesteś zdrowa, Justyno? Przyznaję, jestem. Chcesz utrzymywać się z pisania? Chcę! Więc muszę pisać jak najwięcej i pewnego dnia coś z tym zrobić. Mam ten komfort, że mogę powiedzieć  „ pewnego dnia”. Pewnego dnia napiszę książkę. Pewnego dnia pójdę do wydawnictwa… Nie muszę tego robić. Nie jest powiedziane, że się odważę lub znajdę czas. Mogę przyjąć posadę, która nie będzie interesowała mnie nawet w najmniejszym stopniu i nigdy nie spróbować. Utknę w mieście, z którego chcę wyjechać, w pracy, której nienawidzę. A może spróbuję? Cholera, a co jeśli akurat mi się uda? A co jeżeli akurat Tobie się uda? Niezależnie czy myślisz teraz o wykształceniu, pracy czy sprawach sercowych – jeśli od tego zależy Twoja przyszłość, warto się wysilić. Zanieść po raz trzeci CV do wmarzonej firmy. Zrobić kolejny kurs. Zagadać do tej wymarzonej osoby. Zacząć studia pomimo tego, że uważasz, że jesteś na to za stary. Życie nie spełnia naszych oczekiwań. Co najwyżej może poklepać cię po ramieniu, kiedy już ci się uda sięgnąć po to, o czym marzysz. Trzy razy poniesiesz porażkę, by za czwartym zdobyć jeszcze więcej niż chciałeś. Nie rób sobie wymówek. Nie mów „To wcale nie takie proste”.  Bierz co chcesz, albo żyj z tym, co akurat przyniesie wiatr. 

Free Joomla! templates by AgeThemes