Magia autobusów / Natalia Lewandowska

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez transportu publicznego. Dlaczego? To proste.

Umożliwia nam to szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B. O wiele łatwiej jest wsiąść w autobus i nie martwiąc się o przepisy drogowe, prędkość, jechać śmiało do celu. Tym bardziej jest to korzyść dla osób niepełnoletnich. Na przykład, takim jak ja. Najczęstszym miejscem do którego zmierzam pięć razy w tygodniu, jest szkoła. Nudne, ale prawdziwe. Wiadomo, po dotarciu, trzeba też wrócić. Wcześniej lub później, ale trzeba. Podczas tych ,,małych podróży” mogą wydarzyć się ciekawe rzeczy. Jedną z nich (i chyba najciekawszą) jest spotykanie ludzi. Po trzech latach przemierzania tej samej trasy, można zauważyć pewien schemat. Pan z wojskową kurtką zawsze wsiada na tym samym przystanku co ja, a wysiada na ostatnim, pani z uśmiechem, trzy razy w tygodniu jedzie sama, a raz z koleżanką, dziewczyna o chudych noga, zawsze ma za duży plecak i często potyka się o stopnie. Widzimy się z Tymy ludźmi i gdy ten wzór zostanie zaburzony, nabieramy podejrzliwości. ‘Czy wsiadłam do dobrego autobusu?’ ‘Proszę pani, pani powinna tu wysiąść!’ Niekiedy zmiany, wychodzą na lepsze. Objazdy, sprawiają, że dostrzegamy coś, na co nie zwrócilibyśmy uwagi. Kolejny ciekawy człowiek? A może sklep, którego szukaliśmy od dawna? Albo jakieś grafitti, któremu koniecznie chcemy zrobić zdjęcie? Zabieganie ludzi, prowadzi do zamykania się w swoich skorupach. Zapominamy o Bożym świecie. O tym co jest dookoła nas. Właśnie autobusy, metra, tramwaje, taksówki, pomagają nam dostrzec innych ludzi. Nieświadomie zerkamy na wygląd, zachowanie, gesty, a niekiedy staramy się usłyszeć rozmowy innych. Nie jest to właściwe zachowanie, ponieważ porównywanie się do innych nie służy nam. Jest to proces, który przysłania nam nasze pozytywne wartości. Powinniśmy dostrzec, to co w nas piękne. Nie każdemu udało się w życiu osiągnąć, to wszystko, co chciał. Ale dopóki żyjesz, możesz coś zmienić. Następnym razem, ustąp starszej pani miejsce w autobusie. Nie wpychaj młodszego od siebie kolegi pod tory ‘bo się spieszysz’. Zatrzymaj się. I zacznij dostrzegać to, co jest wokół Ciebie. Na pewno znajdzie się coś, co Cię zdziwi, zaskoczy, zaciekawi lub uświadomi. Czasami, czas musi stanąć w miejscu. Musisz zamknąć oczy, i zacząć myśleć. Bo przecież ,,najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”! 


(ilustracja za WiliMedia: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/Transmilenio_vehicle_interior.jpg )

{user 133}
Natalia!

 1. Poprawiłem Ci tytuł z: Magia autobusów/Natalia Lewandowska na Magia autobusów/Natalia Lewandowska.
  Ważna zasada standardu TEKSTU CYFROWEGO: SPACJA oddziela wyraz od wyrazu. Zawsze musi dzielić wyrazy. NA tej zasadzie bazują wszystkie aplikacje preetwarzające tekst.
 2. pozwoliłem sobie dodac ilustrację. JAk ją znalazłem? Wyggoglowałem termin: bus people w wyszukiwarce grafiki Google:
  https://www.google.pl/search?newwindow=1&hl=pl&authuser=0&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1366&bih=585&q=autobus&oq=autobus&gs_l=img.3..0l10.2001.4225.0.4943.7.6.0.1.1.0.118.606.3j3.6.0....0...1ac.1.64.img..0.7.608.yTiS8aF6P_o#newwindow=1&hl=pl&authuser=0&tbs=sur:fc&tbm=isch&q=bus+people&imgrc=gOHbS9AEalTg-M%3A
  Włączyłem filtr wyszukiwania ilustracji ze zgodą na ponowne wykorzystanie.
  Zrobiłem odzyłacz do fotki na wszelki wypadek.
 3. Dla ujednolicenia standardu działu felietony jako zajawkę dałem samą ilustrację.

(jjk, 23 V 2016)

 


 


 


 

​{/user}

Free Joomla! templates by AgeThemes