Ekologia, a empatia / Maria Prochownik

   

    Media, prasa, codzienne rozmowy; wszystko aż krzyczy usilnymi błaganiami: Dbaj o swoją planetę! Ekologia jest najważniejsza! Mimo to jednak wciąż tak wiele osób nie respektuje zasad życia w zgodzie z naturą, a przynajmniej nie przeszkadzania jej w dalszym przemienianiu w cud naszego szarego świata. Jakże często widzimy przecież rzucony papierek po batoniku z jeszcze nadtopioną czekoladą, mimo że kilka metrów dalej samotnie stoi zupełnie pusty kosz; gnaną podmuchami wiatru butelkę, mimo że mijają ją dziesiątki osób...

    Wierzę jednak, że wśród grupki ( która nieszczęśliwie wyróżnia się na tle tysięcy swą dezaprobatą dla czystości wokół )  istnieje naprawdę wiele osób, którym na ratowaniu naszej planety po prostu zależy, którzy potrafią zrobić to, co słuszne.
Czy jednak dla nich ekologia - dbanie o wspólną własność (planetę) jest  jedynie smutną rzeczywistością, ślepym podporządkowaniem się czyjejś woli.
Miejmy nadzieję, że nie.
Spójrzmy na nasze życie z nieco innej perspektywy, niż podsuwa nam dzisiejszy, zabiegany świat.
    Ekologia jest dbaniem o dobro wspólne, o dobro, z którego korzystamy na co dzień, a więc jest w pewnym sensie również wyjściem poza mur egoizmu, mur, którym niejednokrotnie otaczamy się zupełnie nieświadomie. Jeśli bowiem zaczynamy bardziej troszczyć się o interes wszystkich ludzi ( szczególnie tych, którzy może dopiero się narodzą, których obecność na naszym świecie jest kwestią przyszłości) zapominając o własnej wygodzie nieświadomie zaczynamy rozwijać w sobie piękny kwiat empatii. Wyczulamy swoje serce na potrzeby innych, uwrażliwiamy na ich los, wpajamy świadomość wartości drugiego człowieka
    Ponadto ekologia powinna jawić się nam niejako wyjściem poza krąg rzeczy przyziemnych. Jest bowiem myśleniem o przyszłości... Wybieganiem drżeniem swojego serca daleko poza horyzont naszego bycia tu i teraz. Przewidywaniem konsekwencji własnego ewentualnego lenistwa, bądź dołożenia starań w celu pomocy naturze, która atakowana z wszech stron przez człowieka, sama się przecież nie obroni.
    Dbajmy więc o nasza planetę chociażby z potrzeby serca, serca które na przekór światu pragnie wyzbyć się cywilizacyjnego egoizmu.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes