Co jest grane?!/ Katarzyna Fląt

            Co jest grane?! Takie pytanie zadaje sobie niejeden rodzic, kiedy młody człowiek, wchodząc do pokoju, nagle włącza „cool” muzykę.  O co tak naprawdę chodzi rodzicom? I czy to tylko chęć spokoju po pracy?

 

            Hip-hop, techno, house i jeszcze wiele innych rodzajów muzyki to jest „coś”, co tygryski lubią najbardziej, czyli nasza młodzież. Nie potrafimy żyć bez muzyki.

            Technika rozwinęła się na tyle, że możemy jej słuchać nawet na przerwach nawet na przerwach, w parku i w tym podobnych miejscach. I właśnie to najbardziej przeszkadza naszym opiekunom. Gdy tylko usłyszą jakiś rockowy utwór, pytają „kogo obdzierają ze skóry?”, a gdy zabrzmi Peja z utworem „Ciemno już, noc nadchodzi głucha…..” lepiej w ogóle ich zdaniem wyłączyć odbiornik.

            Czy nasze współczesne gusta muzyczne są gorsze od „Tamtych prywatek”? Rodzice zdziwiliby się, gdyby wiedzieli, jak dużo dzisiejsza młodzież wie na temat „tamtych” czasów i „tamtych” wykonawców. To, że wolimy bawić się przy klubowych rytmach nie oznacza przecież, że u cioci na imieninach nie zaśpiewamy piosenki z lat 70 czy 80.

            Co lepiej, czasami wśród młodzieży a zwłaszcza społeczności studenckiej są organizowane tzw. „antyimprezy” a na nich obowiązują tylko i wyłącznie stroje z lat 70 i oczywiście muzyka z tego okresu. Szkoda, że rodzice nie zdają sobie z tego sprawy, zanim krzykną do nas „Wyłącz ten hałas”.

            Myślę, że problem tkwi po obu stronach. Rodzice powinni zaakceptować, że słuchamy tego, co nam się podoba. Z kolei my musimy się przystosować czasami do „wysokości” dźwięków, jakie fundujemy rodzicom po całym dniu pracy. A najlepszym wyjściem będzie rozmowa o naszych upodobaniach i gustach muzycznych, pójście na jakiś kompromis. Poza tym czemu by nie namówić rodziców, żeby wyciągnęli jakieś stary płyty czy kasety i pokazali nam przy czym się kiedyś bawili i czego słuchali? To może być dla obu stron świetna zabawa. Postarajmy się odnaleźć wspólnie „Złotą jabłoń”, jak śpiewa Seweryn Krajewski. 

Free Joomla! templates by AgeThemes