ILUSTROWANIE DOKUMENTU: gdy potrzebujesz legalnej ilustracji

Wyszukiwarka Grafiki GOOGLE umożliwia wyświetlenie wśród wyszukanych grafik jedynie te, jakie są onaczone licencją CC.

Nieststety jest ich niezbyt wiele. Nawet grafiki, które osoba umieszczająca w sieci nie zastrzega sobie praw autorskich to nie ma jednak wygodnych narzędzi oznaczenia zgody na ponowne użycie ilustracji. Tym samym wiele ilustracji, które mogłyby być dostępne dla legalnego ponownego wykorzystania jest nieoznaczonych a tym samym niedostępnych za pomocą filtru Google.


Bezpłatne zdjęcia o wysokiej rozdzielczości - ponad 940 tys darmowych zdjęć, grafiki wektorowej oraz ilustracji jest udostępnia serwis 
https://pixabay.com/. Serwis udostępnia oraz umożliwia dzielenie się swoimi ilustracjami (wystarczy założyć konto i wysłać do serwisu swoje prace) na licencji CREATIVE COMMONS. Tym samym mozna je legalnie wykorzystaywac w swoich serwisach oraz utworach pochodnych bez łamania prac autorskich. Serwis wyposażony jest w sprawną i wygodną wyszukiwarke ilustracji. Zawiera również małą część komercyjnych - płatnych ilustracji z serwisu . W wynikach wyszukiwania te płatne ilustracje zawsze wyświetlane są jako pierwsze i oznaczone są napisem shutterstock. Wszystkie inne ilustracje udostępnianie są na lizencji Creative Commons z mozliwością wykorzystania rówież dla celów komercyjnych. 
Więcej o licencji Creative Commons zobacz w serwisie: http://creativecommons.pl/​ 

UWAGA!

  • Serwis PIXABAY ma zablokowaną możliwość jego wykorzystania dla udostepniania zdjęć z jego zasobów. Nie pełni roli magazynu ilustracji. Aby je skutecznie wyswietlic w inncyh serisach trzeba je najpierw pobrac i opublikować na innym serwerze. Jeśli ilustrację podepnie się bezpośreniuo z serwisu pixabay wymieniana jest ona na logo serwisu.
  • Należy pamiętać, że legalne użycie ilustracji na licencji CC wymaga odnotowania jej  źródła. Można to ewentualnie zrobić w metadanych ilustracji w polu title dla ilustracji.  


 

Warto równiez pogrzebać po serwisach, jakie specjalizują się w udostępnianiu ilustracji wolnych do ponownego użycia bez ograniczeń.

Cytujemy za Tomaszem Mikłajczykiem z grupy Superbelfrów RP Eduzmieniaczy: 

Spora dawka grafik na ‪#‎CC0‬ i ‪#‎PD‬ czyli generalnie - używaj bez ograniczeń, nie musisz nawet podpisywać fotki. Większość stron ma tagi, lub wyszukiwanie, jedynie niektóre z nich to zwykłe galerie, gdzie trzeba szukać 'wzrokowo':

http://stokpic.com/
http://www.lifeofpix.com/
http://isorepublic.com/
http://finda.photo/
http://creativecommons.photos/
http://www.designerspics.com/
http://www.resplashed.com/
http://epicantus.tumblr.com/
http://picjumbo.com/
https://unsplash.com/
http://mmt.li/
http://www.gratisography.com/
http://www.camarama.de/
http://startupstockphotos.com/

Free Joomla! templates by AgeThemes