APLIKACJE GOOGLE: obsługa dysku sieciowego i współdzielenie dokumentów.

Aby się nie powtarzać poniżej prezentujemy instrukcję obsługi dysków sieciowych Google oraz menchanizmów współdzielenia dokumentów na tych dyskach przygotowaną jakiś czas temu dla naszej szkoły, która również dysponuje aplikacjami google w wersji dla szkół i uczelni. Zasady obsługi dysku oraz współdzielenia dokumentów są takie same dla konta prywatnego oraz edukacyjnego. Nie ma więc potrzeby ponownego pisania ,,ściągi - jak to zrobić".

[Cytujemy z serwisu vilogdansk.eu] 

Co najmniej od kilku lat nasz Zespół Szkół dysponuje edukacyjną wersją aplikacji Google. (Google Aps dla Szkół i Uczelni). Kartą dostępu do tych sieciowych usług jest konto pocztowe g-mail dostępne dla wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły. (gimnazjum: imie.nazwisko.vilogdansk.pl, LO:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,   pracownicy szkoły: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jeśli ktoś zapomniał hasła do swojego konta można je odzyskać kontaktując się z  administratorem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub nauczycielem informatyki w szkole.
DLA WSZYSTKICH NAUCZYCIELI I UCZNIÓW bardzo ważną usługą sieciową - dotychczas mało używaną jest INDYWIDUALNY WIRTUALNY DYSK SIECIOWY oraz powiązane z nim oprogramowanie użytkowe dostępne po zalogowaniu się na swoje konto przez dowolne urządzenie (komputer, telefon komórkowy, tablet). Poniżej publikujemy skrótową ,,ściągę'' jak używać te narzędzia:

 

Po zalogowaniu się na swoje szkolne konto pocztowe,  po prawej stronie ekranu jest ikonka dostępu do wszystkich programów powiązanych z Twoim kontem.


Kliknięcie na tą ikonę udostępnia usługi sieciowe między innymi własnie Twój sieciowy, szkolny dysk. Każdy uczeń, nauczyciel, peracownik szkoły ma na swoim szkolnym koncie dysk do przechowywania dowolnych plików. Dla każdej osoby przypsane jest 35 GB wolnego miejsca na dysku. 
Trzeba to wiedzieć: do plików przechowywanych na tym dysku nikt w szkole nie ma dostępu poza jego właścicielem chyba, że użytkownik-właściciel konta zadecyduje w stosunku do wybranych plików inaczej. Szczegółowy opis współdzielenia plików z innymi zobacz poniżej.

Po kliknięciu na ikoną DYSK Twój osobisty dysk sieciowy otwiera się w nowej zakładce używanej pzrez Ciebie pzreglądarki.

 

 

 

 

 


W prawym rogu ekranu Twojego dysku istnieje możliwość przełączenia widoku plików na Twoim dysku. Masz do wyboru 2 opcje: WIDOK SIATKI oraz   WIDOK LISTY. W zależności od aktualnych potzreb lub swoich upodobań możesz przełączyć widok zawartości dysku na jeden z powyższych.

  


Za pomocą funkcji PRZEŚLIJ możesz wysłać na swój dysk sieciowy dowolny plik, lub pliki albo cały folder ze swojego urządzenia z jakim łaczysz się ze swoim szkolnym kontem (komputera, komórki, tabletu...)

 

 

 

 

 

 

 


Za pomocą funkcji UTWÓRZ możesz utworzyć dowolny dokument aplikacji (programów komputerowych) zintegrowanych z Twoim sieciowym dyskiem.
Każde konto ma dostępne programy widoczne na w pawej kolumnie na ilustracji obok. Programy z lewej kolumny są dodane do konta przez autora niniejszej informacji aby je mieć na codzień ,,pod ręką''. Każdy użytkownik może zrobić podobnie i wybrac dowolne, korzystne dla siebie programy na obszernej ich liście dostępnej za pomocą linku: Podłącz więcej aplikacji.  

Warto wiedzieć, że programy dostępne w lewej kolumnie (dokument, prezentacja, arkusz) można używać zamiennie z MS OFFICE lub OPEN OFFICE. 

Formularz umożliwia proste tworzenie formularzy ankiet dozbierania dowolnych informacji za pomocą Internetu (poczty elektronicznej, strony www lub za pomocą portali społecznościowych Facebook , Twiter, Google+.  Wykonanie i użycie takiego formularza jest banalnie łatwe i intuicyjne. Pełny opis dostępny jest w serwisie pomocy narzędzi Google: https://support.google.com/drive/answer/87809?hl=pl

Narzędzie to jest obecnie powszechnie stosowane w świecie między innymi dla rejestracji na różne konferencje lub inne wydarzenia...

 

 

 

 

 

 

 


WAŻNE DLA DYSKÓW I APLIKACJI SIECIOWYCH: MOŻLIWOŚĆ WSPÓŁDZIELENIA DOKUMENTÓW.

Aby z tej możliwości skorzystać należy ustawić kursor myszki na wybranym pliku swojego dysku i za pomocą prawego klawisza myszy uruchomić funkę UDOSTĘPNIJ.


Na osobnej warstwie okna przeglądarki zostanie wyświetlone odpowiednie narzędzie sieciowe udostępniające włascicielowi pliku różne formy udostępniania innym wybranego swojego pliku, grupy zaznaczonych plików lub folderu.

  Zwróć uwagę, że standardowo każdy plik na Twoim dysku ma wyjściowo status: Prywatny - tylko Ty masz dostęp.

W tym miejscu możesz to zmienić.

 

 

 

 

 

 

 

 


Łatwo zauważyć, że mamy do wyboru różne zakresy udostępniania plików.

Wybranie Publiczny w Internecie: Plik będzie będzie w internecie widziany pzrez wszystkich i indeksowany pzrez wyszukiwarki internetowe

Wybranie Każdy użytkownik mający link: Plik będzie będzie w internecie widziany w internecie (jak wyżej( ale nie będzie indeksowany przez wyszukiwarki. Aby do niego dotzreć tzreba mieć jego adres wygenerowany po wybraniu tej opcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


NAJWAŻNIEJSZĄ ZAPEWNE OPCJĄ ZARÓWNO DLA NAUCZYCIELI JAK I UCZNIÓW jest możliwość udostępniania wybranych: dokumentu, zaznaczonych dokumentów, folderu wybranym INNYM użytkownikom *uczniom, nauczycielom).

Zobacz ilustracja obok:

W polu Zaproś innych można wpisać dowolną ilość kont szkolnych użytkowników. Dla każdego z nich można wybrać zakres udowstępniania.

Do wyboru mamy:

1). Użytkownik może również edytować dokument (możliwość współpracy redakcyjnej!!!!)

2). Użytkownik może również oglądać dokument, może go komentować - nie może go jednak zmieniać

1). Użytkownik może również tylko oglądać dokument lub go kopiować. Nie ma mozliwości żadnej edycji danych na Twoim dysku (współredagowanie, komentowanie)

 


GORĄCO ZACHĘCAMY DO KORZYSTANIA Z TYCH NARZĘDZI. yes indecision 

 

 

Free Joomla! templates by AgeThemes