ILUSTRACJE: EyiaGallery w treści artykułu

Dla publikowania w treści artykułu automatycznie generowanej galerii ilustracji z określonego folderu na serwerze przygotowalismy autorskie rozwiązanie na bazie darmowego, znalezionego kilka lat temu w sieci skryptu JS, który tworzy dynamiczną galerię ze wszystkich ilustracji dostępnych w określonym folderze. Galeria ta ma kilka zalet: 

 • generowana jest automatycznie. Wystarczy wgrać ilustracje do określonego folderu na serwerze.
 • Nie ma ograniczeń co do ilości ilustracji - bardzo duża ich ilość minimalnie tylko spowalnia ładowanie galerii. (Galeria ładuje tylko wygenerowana listę ilustracji, a kolejne ilustracje pobiera dopiero w wyniku interakcji użytkownika.
 • Galeria wyświetla się w osobnej warstwie przeglądarki w trybie slimboxu.
 • Funkcje dostępne w galerii: pokaż pierwszą ilustrację (1), pokaż ostatnią ilustrację (5), następną (4), poprzednią (2), uruchom.zatrzymaj  pokaz slajdów (3), wyślij bieżącą e-mailem (6),  pokaż bieżącą w osobnym oknie przeglądarki (7)m zamknij galerię (8). Zobacz niżej:

 • Galeria dobrze się wyświetla równiez w urządzeniach mobilnych.

Jak to zrobić?

 1. Należy do jednego folderu na dowolnym serwerze na jakim można magazynować ilustracje dostępne w sieci wgrać wszystki ilustracje jakie mają być umieszczone w galerii. Uwaga! Ilustracje będą wyswietlane w kolejności alfabetycznej nazwy plików.
 2. Serwer musi obsługiwać PHP.
   
 3. Galeria wymaga umieszczenia w folderze z ilustracjami kodu php generującego galerię. (rozpoznawania zawartości folderu w technologii PHP z powodów bezpieczeństwa dostępne jest tylko na serwerze lokalnym).  Dla potrzeb eyia zostały przygotowane dwa pliki źródłowe.
 4. Plik eyiagallery.php generuje galerię udostepnianą większą ikoną umieszczaną w tekście inLine, Zobacz niżej: 
   
   
 5. Plik eyiagallery_m.php generuje galerię udostępnianą mniejszą ikoną umieszczaną w stosunku do teksti po jego prawej stronie , Zobacz obok: 
   
  W niniejszych przykładach wykorzystano galerię fotoreportażu Weroniki Szpucha z występu w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku polskiej tancerki Franciszki Kierc-Franik.

   
 6.  Pliki php galerii są do pobrania w formie skompresowanej w formacie ZIP tutaj. http://media.eyia.eu/multimedia/sources/eyiagallery.ZIP
  Należy je odpakować i umieścić w folderze galerii. Zobacz jak to wygląda w naszym magazynie mediów w wypadku wyświetlanej wyżej galerii: http://media.eyia.eu/eyia.php?dir=multimedia%2Ffoto%2F2016-07-29%2F​
  Uwaga! Aby pliki php z gelerii dziłałały poprawnie to, zgodnie ze standardem działania serwerów WWW, pliki te muszą mieć ustawiony na serwerze atrybut:   możliwość wykonania dla wszystkich (execute for All). W pzreciwnym wypadku strona www nie będzie miała uprawnień do uruchomienia galerii.

   
 7. ​Jak umieścić tak przygotowaną galerię w treści dowolnego artykułu w serwisie multimedialnym EYIA:
   
  1. W przyszłości przygotujemy odpowiedni PLUGIN (wtyczkę systemową) ułatwiającą porste wstawienie galerii w treść artykułu zgodnie ze standardem systemu. (Na razie szkoda nam na to czasu - mamy ważniesze sprawy bieżące do zrobienia.) Obecnie galerię można umieścić w treści za pomocą kodu wykorzystywanego pzrez uniwersalną łatke systemową o nazwie JUMI. Wystarczy w treść artykułu wpisać kod zawarty w nawiasach klamrowych o treści:
   jumi[*16][pełny-adres-pliku-php z galerii]
   Ten pełny adres to adres pliku eyiagallery.php lub eyiagallery_m.php. Kod składa się z wywołania rozszerzenia JUMI z dwoma parametrami, każdy w nawiasach kwadratowych [ ]"
   - pierwszy parametr to numer rekordu ze progamem zagnieżającym galerię w treści artykułu (nasze autorskie rozwiązanie)
   - parametr drugi to adres URL galerii.

    
  2. WAŻNE UWAGI:
   1. Dla poprawności działania galerii jest ważne aby powyższy kod zagnieżdżenia galerii był cały zwykłym nieformatowanym tekstem. Najczęstszym powodem jego nie działania jest wpływ stosowanego u nas edytora treści, który dodaje czasami w tle niewidoczne dla nas kody formatujące HTML. Aby temu zapobiec najlepiej wpisywać kod w miejscu wolnym od dodatkowego formatowania i jeśli się go wkleja skopiowany ze schowka to najlepiej przy pomocy funkcji WKLAJ JAKO CZYSTY TEKST (w edytorze ikona z literką T).
   2. Ponieważ identyfikatory obiektów galerii generują się automatycznie na bazie daty i godziny wywoływania strony w obecnej wersji można na jednej stronie wyświetlać tylko jedną galerię. W przyszłości spróubujemy przerobić skrypt aby zlikwidować tą niedogodność. Obecnie radzimy sobie z tym w ten sposób, że w formacie bloga galerie umieszczamy dopiero w cześści pełnej artykułu (dotyczy blogów i strony stratowej w formie przeglądu artykułów).    

W razie jakichkolwiek wątpliwości pytaj koordynatora EYIA.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes