Ksawery Tyzo

dziennikarz, TV EYIA
Gdańsk

[biogram archiwalny: Ksawery od marca 2017 r. nie jest już związany z naszą redakcją!!!  ]

Nazywam się Ksawery Tyzo, mam 15 lat i uczęszczam do 3 klasy Gimnazjum im. Św. Jana de La Salle w Gdańsku.

Od zawsze musiałem mieć wszystko symetrycznie poukładane. Ale nie, nie na biurku. Dążyłem do tego,aby wyjaśniać każdą wątpliwość. Jeśli nie potrafiłem odpowiedzieć sobie na jakieś nurtujące pytanie, burzył się mój wewnętrzny porządek. Mimo, że fizycznie byłem cały, to pozostawałem w rozsypce do momentu, w którym zrezygnowany chwytałem za pióro i zaczynałem rozkładać dany problem na czynniki pierwsze. Tak powstawały moje pierwsze teksty, które budową przypominały esej. Ten proces sięga bodajże drugiej klasy podstawówki.

Setki kartek wypełnionych krzywymi literami były dziełem przymusu. Jedne wyrzucałem, a drugie przechowywałem na dnie szuflady. Wstydziłem się ich. Dopiero później odważyłem się anonimowo publikować je w internecie budując niezliczoną ilość blogów opartych na WordPressie. Pomyślałem, że gdzieś może egzystować ktoś taki jak ja. Że ktoś może ich potrzebować. Stopniowo zacząłem też ujawniać swój wizerunek, a zamiast w piśmiennictwie, postanowiłem spróbować swoich sił w produkcji filmów.

Już jako mały brzdąc, bo w wieku 11 lat, moje wideo-poradniki dot. konkretnych zagadnień informatycznych trafiały do ponad czterdziestopięciotysięcznej publiczności w internetowej telewizji YouTube. Kto wie, może byłeś wśród niej także ty?

W ciągu przeszło 5 lat poznałem wiele wspaniałych osób, z którymi z oczywistych względów różniła mnie przepaść wiekowa. Łączyły nas zaś setki godzin poświęcone tworzeniu półamatorskich filmów oraz budowaniu społeczności widzów. O ile kiedyś zajęcie to wydawało mi się niepozorne, dziś wiem, że obrodziło w kilka przydatnych umiejętności.

Pozostałością po tych czasach jest założona przeze mnie facebookowa grupa „Vlogerzy” zrzeszająca ponad 370 twórców kontentu wideo. Jest to jedno z miejsc, w których początkujący dziennikarze mogą zawierać współprace bądź wymieniać się swoimi doświadczeniami. Jest to jedno z miejsc w zawiłej przestrzeni sieci www, w których na naszych oczach wielokrotnie wyłaniały się gwiazdy internetu. – cytat z wpisu pt. „Perfekcjonizm hamuje sukces obiecujących blogerów„.

Co robię dzisiaj?

Dziś bawię się dziennikarstwem. Wróciłem do korzeni. Ponownie w ręce zacisnąłem pióro. Tyle, że jestem nieco mądrzejszy i nieco starszy niż wcześniej. Zaliczyłem kilka wzlotów i jeszcze więcej upadków. Moim dziennikarskim obiektem zainteresowań są media społecznościowe (szczególnie YouTube) i technologie potrzebne do produkowania na nie treści. Czytam sporo książek związanych z psychologią, filozofią i polityką. Staram się moim artykułom nadawać głębi poprzez rozważania związane z tymi fascynującymi dziedzinami. Uwielbiam również pisać wiersze i podróżować. W czasie wolnym przepadam zawiesić oko na dobrym filmie czy obejrzeć z rodzinką You Can Dance. Przez 8 lat trenowałem sporty walki (Judo, Karate, Kick-boxing). Aktualnie pływam i wyczynowo, a gdy znajdę czas również „weekendowo”, jeżdżę na rowerze. Mam zamiar w niedalekiej przyszłości wystartować w triathlonie. Na razie brakuje mi jeszcze odrobinę krzepy.


W 2015:

Przeprowadziłem prowokację (wcieliłem się w nieświadome konsekwencji nieodpowiedzialnego korzystania z internetu dziecko), na której potrzeby wyprodukowałem ponad 30 filmów. Na jej podstawie rok później stworzyłem i zaprezentowałem przed szkołą projekt edukacyjny o Mowie Nienawiści, który został później oceniony na maksymalną notę. W związku z nią, pojawiło się w internecie ponad 3500 komentarzy od internautów z całej Polski.

Zorganizowałem z moim przyjacielem, Dominikiem Kowalskim z Jeleniej Góry, akcję promującą w internecie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy „Youtube dla WOŚP”, w której wzięło udział 20 internetowych twórców o łącznej ilości prawie 300 tysięcy widzów (osób śledzących ich poczynania w sieci).

Napisałem scenariusz, wyreżyserowałem i zmontowałem film dla Ministerstwa Edukacji Narodowej reprezentując moją szkołę w konkursie „Książki naszych marzeń”.

W kolaboracji z popularnymi wśród nastolatków YouTuberami takimi jak Jacek „Kisiel” Kisielewicz, Piotr „Urban” Urbański czy Marcin Malczyński lub we współpracy z lektorami, tworzyłem filmy, w których starałem się przelać moją poezję na wideo.

W okresie wakacyjnym zajmowałem się kreatywną reklamą gdańskich firm w social-media, co obejmowało też produkcję promocyjnych materiałów wideo oraz edytowanie stron WWW (przeszedłem internetowy kurs języków HTML i CSS przygotowany przez CodeAcademy, pożytkowałem się książką „Head First HTML with CSS & XHTML” oraz tytułem „Seo Biblia” napisanym przez Jerriego L. Ledforda). Od 26.05.2016 posiadam również certyfikat ukończenia kursu marketingu internetowego w ramach programu „Internetowe Rewolucje” zorganizowanego przez Google Inc.


W 2016:

W trakcie letniej przerwy prowadziłem galerię prac, media społecznościowe, reprezentowałem na portalach i forach branżowych oraz reklamowałem i sprzedawałem obrazy gdańskiego malarza, rysownika i karykaturzysty, Mariana Matochy.

Należałem do Klubu Młodych Pisarzy prowadzonego przez Instytut Sztuki Literackiej, gdzie byłem pod opieką członków Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, aczkolwiek z uwagi na natłok obowiązków, we wrześniu zawiesiłem swoje członkostwo.

Po udziale w konkursie na opowiadanie im. Bolesława Prusa organizowanym przez Miesięcznik Społeczno-Kulturalny WOBEC zostałem zaproszony na przezeń organizowane webinaria pt. „Akademia Młodego Dziennikarza”, na które uczęszczałem przez 4 miesiące (od maja do września).

 

Wraz z drugim współautorem, Michałem Barczakiem, wypowiadałem się w książce autorstwa Matta Olecha pt. „33 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy YouTuber„.

Doradzałem w kwestiach rozwoju i promocji kanału Damianowi Kuchcie, twórcy internetowego przeboju pt. „Pazdan Boy” odsłuchanego ponad 4 miliony razy, o którym pisano lub mówiono w większości serwisów informacyjnych, m.in.: Eska, Polsat, Interia, Plotek, Rmf.fm, Se.pl, czy TVN.


Od 2016:

Aktualizuję lub piszę artykuły na Wikipedii o pomorskich osobistościach oraz dokonuję korekty artykułów napisanych przez innych użytkowników, które zostały zgłoszone jako wymagające poprawy pod względem stylistycznym. Po edycji prawie 500 artykułów, w maju, „awansowałem” w randze tego serwisu otrzymując tytuł redaktora.

Produkuję opracowania wideo dla internetowej platformy edukacyjnej „Progresywni.eu”, którą – w jednym z wywiadów – w następujący sposób zdefiniował jej założyciel, Tomasz Niezgoda:

Staramy się wypełniać braki podstawy programowej na różnych szczeblach. Wykonujemy obszerne researche, a zdobyte informacje podajemy w przystępny sposób. Nadmienię, że na samym początku zamierzaliśmy działać tylko stacjonarnie, prowadzić szkolenia w szkołach. Jednakże im dłużej planowaliśmy, tym większą dostrzegaliśmy potrzebę tworzenia internetowej platformy. Obecnie w jej skład wchodzi kanał na YouTube oraz blog, ale już niedługo ruszamy z aplikacją i serwisem spersonalizowanym pod użytkownika. Zamierzamy ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej w sektorze edukacji.

Jestem młodzieżowym z-cą redaktora naczelnego European Youth Information Agency (eyia.eu), która współpracuje ze Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy „Polis” oraz z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Jest to projekt oferujący osobom w wieku 13-26 lat staże dziennikarskie mające na celu rozwijać ich cyfrowe (obsługa Joomla, edycja zdjęć, montaż filmów) i miękkie kompetencje. EYIA krzewi wartości: pozytywny, solidarny i kreatywny. Redaktorem naczelnym EYIA jest nauczyciel, informatyk, filozof i działacz, Jan Jackowicz-Korczyński. Nasza załoga zajmuje się obsługą medialną wydarzeń kulturalnych. Składa się z 8 koordynatorów oraz z 30 dziennikarzy zamieszkałych w różnych częściach Polski. Jako jeden z nich, od maja:

  • Prowadzę cykl felietonów pt. „Netykieta” (publikowany także w Miesięczniku Wobec), który współtworzę z najpopularniejszymi polskimi twórcami internetowymi (np. z Danielem „DeeJay’em Pallasidem” Pawlakiem, Eweliną Rynkowicz czy Mariuszem „Kosperem” Sikorskim).
  • Publikuję felietony tematyczne np. „O poezji”, „Dlaczego nie interesujemy się polityką?”, „Życie szkolne”, „Troska o dobro wspólne” czy „Kultura w liberalizmie”.
  • Opracowuję reportaże w formie wideo (nagrania, montaż), jak też w formie słownej, z wybranych imprez mających miejsce w północnej Polsce np. z nadania tytułu Człowieka Pojednania i Pokoju w Łęgowie, Targów Gra i Zabawa, SZEKSPIROFF, II Koncertu dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku czy Energa Sopot Classic 2016.
  • Okazjonalnie prowadzę wywiady z polskimi osobistościami takimi jak Krzysztof Zanussi, Andrzej Januszajtis, Alojzy Szablewski, Zygmunt Rychert, Marek Kossakowski czy Julia Wróblewska.
  • Przedstawiam moje wiersze i opowiadania czytelnikom Strefy Literackiej EYIA.

Ponadto jestem pomysłodawcą, założycielem i redaktorem naczelnym wspieranego przez EYIA internetowego Miesięcznika „Żywoty zobojętniałe”. Periodyk ten jest manifestem przeciwko znieczulicy oraz przesadnemu zdystansowaniu, czyli prowadzeniu tytułowych „Żywotów zobojętniałych”. Pisany jest przez młodzież oraz dla młodzieży – dorośli nie mają wpływu na jego wygląd. Współtworzy go 15 uczniów i studentów, którzy pragną, poprzez felietony, eseje, opowiadania, wywiady i wiersze, w jednym miejscu zebrać wszystkie idee istotne dla nowego pokolenia. Nie prezentujemy w nim jednego punktu widzenia, dążymy do obiektywizmu, a jednocześnie uczymy się regularności. W „Żywotach zobojętniałych” nie obowiązuje typowa hierarchia – nikt tu nikim nie rządzi, nie wprowadza cenzury. Alicja Szymczak (sekretarz redakcji) i Piotr Sadłowski (korektor) dbają jedynie, aby prace były dostarczane terminowo oraz aby zachowywały poprawność językową i stylistyczną. Antologia najlepszych prac dziennikarzy „Żywotów zobojętniałych” zostanie wydana w okresie wakacyjnym roku 2017 w formie e-booka przez oficjalnie zarejestrowaną w Bibliotece Nardowowej markę wydawniczą „Wydawnictwo Tyzo”.

Należę do grona autorów magazynu „Racjonalista.pl”, w którym incydentalnie zamieszczane są moje dywagacje na temat sztucznej inteligencji.

Od czerwca współpracuję z Miesięcznikiem „Nasz GDAŃSK„, w którym prowadzę cykl „Co w trawie u gdańskich nastolatków piszczy” wyjaśniający trendy panujące u młodzieży, a zarazem stanowiący łącznik między starszym, a młodszym pokoleniem. Na jego potrzeby rozmawiałem np. z psychologiem Sebastianem Roszakiem i z Dyrektorem WIMBP w Gdańsku, Pawłem Braunem, na temat gry Pokemon GO.

Od lipca bloguję w serwisie Techmaniak.pl, sieci 12 blogów traktujących o nowych technologiach, wśród których najbardziej poświęcam się AppManiaKowi oraz BlogoManiaKowi. Na ich łamach ukazało się 40 publikacji mojego autorstwa o tematyce mediów społecznościowych, aplikacji mobilnych oraz blogosfery, jak również relacji z wydarzeń (np. Blog Forum Gdańsk), wywiadów (np. z Jarosławem Kuźniarem czy Konradem Rawińskim) czy poradników wideo (np. „Jak połączyć słuchawki Bluetooth z komputerem bez modułu Bluetooth?”).


Od 1 listopada pełnię funkcję redaktora naczelnego serwisu „vStars.pl” wydawanego przez Marcina Majznera, dla którego od czerwca napisałem ponad 40 artykułów poruszających tematykę polskiej sceny YouTube oraz dla którego przeprowadziłem kilkanaście wywiadów z idolami nastolatków (m.in. z Adrianną Kepką prowadzącą kanał True Beauty is Internal, Weroniką Szymańską z kanału Vroobelek, Weroniką Truszczyńską, Jackiem Gadzinowskim, Adrianem Pietrzakiem, Mateuszem Januszem, Pamelą Stefanowicz, Bartkiem „USA” Karpowskim, Pawłem Opydo, Grzegorzem „Dakannem” Barańskim, Pawłem „Unboxallem” Smektalskim, Maxem Krasoniem czy Piotrem „Ziemniakiem” Latałą). Łącznie wpisy te przeczytano ponad 120 tysięcy razy. Jako redaktor naczelny jestem odpowiedzialny m.in. za nabór i szkolenie kadr nt. SEO, formatowania artykułów i obsługi WordPressa, za korektę nadesłanych wpisów, planowanie ich publikacji, ubieganie się o akredytajce na wydarzenia (np. „Likes Festival”) i… tysiąc innych rzeczy.


Staram się łączyć dziennikarstwo ze szkołą. Rok szkolny 2015/2016 udało mi się ukończyć ze średnią z wyróżnieniem (5,59). Mam nadzieję, że 3 klasa gimnazjum przyniesie podobny wynik. 

Kontakt:
Facebook - 
https://www.facebook.com/ktyzoo
Mail – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Free Joomla! templates by AgeThemes